czwartek, 27 lutego 2014

Ludzie są różni

Ludzie nie są tacy sami – ludzie są różni. Człowiek w kulturze europejskiej od wieków był dumny ze swojej cielesności. Określił jej odpowiedni kształt, wygląd. Co więc, jeśli ktoś odstawał od wzorca w sposób wybitny? Wybryki natury nie mogły być ludźmi. Jednak byli, a granice różnic są ciągle ruchome. Przypomina nam to Projekt Freakshow na serwisie MedPlaneta.pl.


Możemy tam poznać historię Mary Ann Bevan z domu Webster, urodzonej w Londynie w 1874, a będącej według ówczesnych mediów najbrzydszą kobietą w historii świata. Zaprezentowana w ramach Projektu Freakshow została też Ella Harper, znana pod scenicznym nazwiskiem The Camel Girl. Jej specyficzny wygląd wynikał z ortopedycznego schorzenia - kolana Elli Harper wyginały się w druga stronę.


Dowiemy się też o chorobach niewidocznych, o specyficznej alergii, jaką matka może mieć na własne dziecko, lub o dziewczynce, która mając pięć lat została matką oraz o mężczyźnie, który nosił w swoim brzuchu brata bliźniaka przez ponad trzydzieści lat.


Dlaczego takie historie warto upubliczniać? Projekt Frekshow to wyraz szacunku dla nieznanych nam sił, które tworzą ludzkie życie i wpływają na naszą odmienność. Prowokacyjna nazwa projektu nawiązuje do obecnie zakazanych, ale niegdyś popularnych, objazdowych cyrków. Podczas Freakshows pokazywano i wyśmiewano na scenie ludzi o odmiennych fizycznie cechach, jako bezduszne, nie wiadomo przez kogo stworzone dziwadła. Projekt Freakshow to forma edukacji oraz budzenia empatii dla ludzkiej odmienności.


Brak komentarzy: