Tak, dzieci w Polsce coraz częściej są otyłe, tymczasem rodzice nie dostrzegają nadwagi u dzieci. Przykre, bo niemal 75% spośród dzieci z nadwagą będzie cierpieć na otyłość przez całe życie. Plaga obżarstwa powoduje, że 20% dzieci w Polsce ma nadwagę.
Rodzice kochają swoje dzieci - bez względu na ich urodę, czy inteligencję. Ale zdrowe nawyki żywieniowe mogłyby uratować zdrowie ich potomstwa! Dorośli nie widzą problemu obżarstwa u swoich dzieci. Specjaliści z University of Nebraska-Lincoln (USA) przejrzeli liczne badania prowadzone na całym świecie.
Badania obejmowały 15 000 dzieci z nadwagą od 2 do 18 lat. 51% rodziców badanych dzieci nie dostrzegła otyłości dziecka. Najczęściej wagę zaniżają zaś rodzice dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Ich dzieci są szczuplejsze, niż wskazuje na to waga. Lekceważą nadmiar kilogramów u dzieci. Nadwagę uważają za przejściowy problem, związany z okresem dzieciństwa.
Zafałszowany obraz może wynikać z obawy przed etykietowaniem, czy piętnowaniem dziecka, które rodzice starają się za wszelką cenę chronić. Często problem z odpowiednią oceną wagi u potomstwa mają osoby posiadające kłopoty z otyłością. Naukowcy przeanalizowali też 52 badania obejmujące około 65 000 dzieci z prawidłową wagą. W tym przypadku, aż 14% rodziców uważa własne dzieci za zbyt szczupłe. Rodzice mają więc generalnie tendencje do zaniżania wagi u dzieci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz