Witamina D to organiczne związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach steroidowych. Ta istotna dla naszego zdrowia substancja jest uwalniana ze skóry przez słońce w wyniku syntezy. Można też ją przyjmować wraz z pokarmem – zawierają ją między innymi tłuste ryby morskie. Witaminę D można też suplementować.
Witamina D wywiera wielostronne, pozytywne działanie fizjologiczne w naszym organizmie, w tym w jego gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz w utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kości.
Badania udowodniły również, że suplementacja witaminy D w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Więcej informacji o pozytywnym aspekcie stosowania tej substancji można znaleźć w artykule Tajemnice witamy D. Ponadto niedobór tego składnika kojarzono jako przyczynę nowotworów, chorób serca czy choroby Alzheimera. Kolejne badania przeprowadzone w związku z witaminą wskazują jednak, że jej niedobór jest również wynikiem tych chorób.
Uważano, że witamina D chroni przed wystąpieniem wielu poważnych schorzeń – od nowotworów po choroby układu krążenia, a nawet demencję. Wyniki uzyskane po analizie 462 badań, obejmujących łącznie ponad milion dorosłych, zdają się uzupełniać i rozszerzać takie teorie. Badacze z International Prevention Research Institute w Lyonie uznali, że braki witaminy D nie tylko są przyczyną chorób, ale może być tak, że schorzenia powodują zmniejszenie stężenia witaminy D w organizmie.
Również Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie przeprowadzili przegląd i analizę wszystkich istniejących dowodów na wpływ stężenia witaminy D na ciążę i wyniki urodzeń. Wyniki metaanaliz dowodzą, że u kobiet ciężarnych z niskim poziomem witaminy D występuje yzyko wystąpienia powikłań ciążowych - cukrzyca, stan przedrzucawkowy, ryzyko infekcji, cesarskiego cięcia oraz ograniczenia wzrostu płodu. Tymczasem niedobór witaminy u pań ciężarnych występuje coraz powszechniej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz