czwartek, 27 lutego 2014

Ludzie są różni

Ludzie nie są tacy sami – ludzie są różni. Człowiek w kulturze europejskiej od wieków był dumny ze swojej cielesności. Określił jej odpowiedni kształt, wygląd. Co więc, jeśli ktoś odstawał od wzorca w sposób wybitny? Wybryki natury nie mogły być ludźmi. Jednak byli, a granice różnic są ciągle ruchome. Przypomina nam to Projekt Freakshow na serwisie MedPlaneta.pl.


Możemy tam poznać historię Mary Ann Bevan z domu Webster, urodzonej w Londynie w 1874, a będącej według ówczesnych mediów najbrzydszą kobietą w historii świata. Zaprezentowana w ramach Projektu Freakshow została też Ella Harper, znana pod scenicznym nazwiskiem The Camel Girl. Jej specyficzny wygląd wynikał z ortopedycznego schorzenia - kolana Elli Harper wyginały się w druga stronę.


Dowiemy się też o chorobach niewidocznych, o specyficznej alergii, jaką matka może mieć na własne dziecko, lub o dziewczynce, która mając pięć lat została matką oraz o mężczyźnie, który nosił w swoim brzuchu brata bliźniaka przez ponad trzydzieści lat.


Dlaczego takie historie warto upubliczniać? Projekt Frekshow to wyraz szacunku dla nieznanych nam sił, które tworzą ludzkie życie i wpływają na naszą odmienność. Prowokacyjna nazwa projektu nawiązuje do obecnie zakazanych, ale niegdyś popularnych, objazdowych cyrków. Podczas Freakshows pokazywano i wyśmiewano na scenie ludzi o odmiennych fizycznie cechach, jako bezduszne, nie wiadomo przez kogo stworzone dziwadła. Projekt Freakshow to forma edukacji oraz budzenia empatii dla ludzkiej odmienności.


środa, 26 lutego 2014

Dzieci są otyłe

Tak, dzieci w Polsce coraz częściej są otyłe, tymczasem rodzice nie dostrzegają nadwagi u dzieci. Przykre, bo niemal 75% spośród dzieci z nadwagą będzie cierpieć na otyłość przez całe życie. Plaga obżarstwa powoduje, że 20% dzieci w Polsce ma nadwagę.

Rodzice kochają swoje dzieci - bez względu na ich urodę, czy inteligencję. Ale zdrowe nawyki żywieniowe mogłyby uratować zdrowie ich potomstwa! Dorośli nie widzą problemu obżarstwa u swoich dzieci. Specjaliści z University of Nebraska-Lincoln (USA) przejrzeli liczne badania prowadzone na całym świecie.


Badania obejmowały 15 000 dzieci z nadwagą od 2 do 18 lat. 51% rodziców badanych dzieci nie dostrzegła otyłości dziecka. Najczęściej wagę zaniżają zaś rodzice dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Ich dzieci są szczuplejsze, niż wskazuje na to waga. Lekceważą nadmiar kilogramów u dzieci. Nadwagę uważają za przejściowy problem, związany z okresem dzieciństwa.

Zafałszowany obraz może wynikać z obawy przed etykietowaniem, czy piętnowaniem dziecka, które rodzice starają się za wszelką cenę chronić. Często problem z odpowiednią oceną wagi u potomstwa mają osoby posiadające kłopoty z otyłością. Naukowcy przeanalizowali też 52 badania obejmujące około 65 000 dzieci z prawidłową wagą. W tym przypadku, aż 14% rodziców uważa własne dzieci za zbyt szczupłe. Rodzice mają więc generalnie tendencje do zaniżania wagi u dzieci.

sobota, 22 lutego 2014

Zena Holloway

Fotograf uwieczniająca podwodne sceny, Zena Holloway pojawiła się na serwisie Ciało i Sztuka. Świat podwodny, przestrzeń idealna do podkreślenia wdzięku człowieka, rzeczywistość nie mająca tych samych zasad i tych samych praw, które obowiązują w mieszaninie gazów nazwanych powietrzem.



piątek, 21 lutego 2014

Zdrowa witamina

Witamina D to organiczne związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach steroidowych. Ta istotna dla naszego zdrowia substancja jest uwalniana ze skóry przez słońce w wyniku syntezy. Można też ją przyjmować wraz z pokarmem – zawierają ją między innymi tłuste ryby morskie. Witaminę D można też suplementować.

Witamina D wywiera  wielostronne, pozytywne działanie fizjologiczne w naszym organizmie, w tym w jego gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz w utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kości.

Badania udowodniły również, że suplementacja witaminy D w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Więcej informacji o pozytywnym aspekcie stosowania tej substancji można znaleźć w artykule Tajemnice witamy D. Ponadto niedobór tego składnika kojarzono jako przyczynę nowotworów, chorób serca czy choroby Alzheimera. Kolejne badania przeprowadzone w związku z witaminą wskazują jednak, że jej niedobór jest również wynikiem tych chorób.

Uważano, że witamina D chroni przed wystąpieniem wielu poważnych schorzeń – od nowotworów po choroby układu krążenia, a nawet demencję. Wyniki uzyskane po analizie 462 badań, obejmujących łącznie ponad milion dorosłych, zdają się uzupełniać i rozszerzać takie teorie. Badacze z International Prevention Research Institute w Lyonie uznali, że braki witaminy D nie tylko są przyczyną chorób, ale może być tak, że schorzenia powodują zmniejszenie stężenia witaminy D w organizmie.

Również Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie przeprowadzili przegląd i analizę wszystkich istniejących dowodów na wpływ stężenia witaminy D na ciążę i wyniki urodzeń. Wyniki metaanaliz dowodzą, że u kobiet ciężarnych z niskim poziomem witaminy D występuje yzyko wystąpienia powikłań ciążowych - cukrzyca, stan przedrzucawkowy, ryzyko infekcji, cesarskiego cięcia oraz ograniczenia wzrostu płodu. Tymczasem niedobór witaminy u pań ciężarnych występuje coraz powszechniej.

niedziela, 16 lutego 2014

Ogórecznik lekarski

Czasami lepiej zastąpić farmaceutyki naturalnym ziołolecznictwem. Co prawda, rośliny mogą być równie niebezpieczne, jak chemia, a nieumiejętne stosowanie ziół tylko zaszkodzi naszemu organizmowi. Jednak wszechstronnym, prozdrowotnym działaniem wykazuje się ogórecznik lekarski.

Pochodzi z dalekiej Syrii. Współcześnie uprawiany jest powszechnie w regionie śródziemnomorskim. Ogórecznik lekarski posiada ta posiada silne działanie przeciwzapalne, a jest stosowany w łagodzeniu podrażnień gardła, przeziębień, zapalenia oskrzeli, czy nawet astmy. Roślina wykazuje dużą skuteczność w leczeniu nadwrażliwości jelita i zapalenia błony śluzowej żołądka.


Skąd się biorą prozdrowotne właściwości rośliny? Ogórecznik lekarski zawiera w swoim składzie wiele istotnych składników dla prawidłowej diety człowieka.

Ogórecznik lekarski posiada znaczne ilości beta-karotenu, kwasu gamma-linolenowego choliny oraz minerałów. Liście ogórecznika są bogate w witaminę C, potas, wapno, żelazo oraz niezbędne sole mineralne.

piątek, 14 lutego 2014

Sos sofrito

Czy sos jest zdrowy? Często słyszymy, że w zdrowej kuchni należy ograniczyć ilość spożywanego sosu. Ale jest sos, który jest zdrowy i pomocny! Chodzi o cudowny nektar dla naszego serca, czyli sos sofrito.

W jaki sposób sos pomidorowy pomaga unikać zawałów serca? Dzięki wchodzącym w jego skład przeciwutleniaczom. Bardzo skuteczne w zapobieganiu schorzeniom są nawyki żywieniowe. Sos sofrito jest powszechną potrawą kuchni śródziemnomorskiej. Głównym składnik to pomidory uzupełnione cebulą, oliwą z oliwek i inne warzywa. Co ciekawe, składniki sosu sofrito spożywane oddzielnie nie dają takich korzyści zdrowotnych, jak połączone razem. Między składnikami  sosu zachodzi bowiem związek synergiczny.


Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że sos sofrito zawiera aż 40 przeciwutleniaczy, zwanych polifenolami. Chronią one serce przed stresem oksydacyjnym, odpowiedzialnym za schorzenia układu krążenia.

Uczeni z Uniwersytetu w Barcelonie testowali najróżniejsze sosy i ich wpływ na nasze zdrowie. Sos sofrito okazał się najbogatszy w prozdrowotne związki polifenolowe. Czyli ma największe właściwości przeciwutleniające spośród wszystkich sosów.

Sos sofrito zawiera między innymi kwercetynę, znaną z dobroczynnego wpływu na nasze naczynia krwionośne. Kwercetyna zapobiega zlepianiu się płytek krwi, a w rezultacie hamuje powstawanie zakrzepów.

środa, 12 lutego 2014

A Young Lady's Adventure Paula Klee

Jaka przygoda spotkała w Weimarze młodą damę z akwareli Paula Klee? Na to pytanie zapewne już nigdy nie poznamy odpowiedzi, tym niemniej A Young Lady's Adventure Paula Klee zachwyca po dziś dzień.

A Young Lady's Adventure Paul Klee stworzył w okresie swojej pracy w Państwowej Szkole Bauhaus w Weimarze. W czasie pracy w Bauhausie, Paul Klee nadał nowe znaczenie określeniu ‘napięcia’, które zrodziło energetyczną koncepcję konstrukcji.

Warto znać chociażby zarys życiorysu malarza, by móc nieco szerzej postrzegać jego dzieła. Paula Klee podróżował poprzez różnorakie powstające i zanikające grupy artystyczne przełomu XIX i XX wieku. On wymyka się jednak prostej klasyfikacji jego prac.

A co z ‘Przygodową Panią’? Krytycy mają różne zdania na temat postaci dziewczyny z akwareli, postawy jej ciała, tajemniczego uśmiechu i strzałek na obrazie.




Wskazuje się czasami erotyczne konotacje dziwnej kobiety, takie jak falliczne strzałki godzące w dziewczynę. Christain Geelhaar zauważa, że już sama tytułowa ‘przygoda’ ma charakter seksualny. W Państwowej Szkole Bauhaus w Weimarze akwarela Paula Klee znana była, jako 'The English Miss’.



Zobacz również: Paul Klee - A Young Lady's Adventure

Własną interpretację akwareli A Young Lady's Adventure zaproponował niemiecki krytyk Will Grohmann, znany jako Olaf Rydberg. Według niego jest to młoda ‘Pani Modna’. Klasa i elegancja dziewczyny nie są w stanie obronić jej przed zjawami i duchami.

wtorek, 11 lutego 2014

Przeciwbólowy botoks

Jad kiełbasiany, inaczej toksyna otulinowa, zrobił szaloną karierę w chirurgii estetycznej. Wstrzykiwane czy też inny sposób implementowane do organizmu toksyny wygładzają, upiększają i przynoszą radość rzeszom kobiet, ale również mężczyzn na całym świecie.

Zabiegi wykonywane z zastosowaniem botoksu polegają najczęściej na wstrzykiwaniu małych dawek preparatu w precyzyjnie wybrane miejsca na twarzy. Wówczas to impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane Botoks powoduje, że mięśnie mimiczne nie pracują - więc nie tworzą się zmarszczki na twarzy.


Botoks miał już swoje zastosowanie w naturalnej medycynie. W latach 80 ubiegłego stulecia był często używany jako preparat leczniczy przy zaburzeniach skurczy mięśni. Jak się okazuje, botoks po raz kolejny może być innowacyjnym rozwiązaniem, a tym razem jako składnik preparatu przeciwbólowego.

Botoks do walki z bólem - podstawowy składnik botoksu stanowi toksyna produkowana przez Clostridium botulinum, bakterie jadu kiełbasianego. Dotychczas substancji tej nie stosowano w leczeniu bólu. Obawiano się, że botoks może trwale paraliżować leczony obszar. Jednak cząsteczka botoksu stworzona na Uniwersytecie Sheffield może zrewolucjonizować metody walki z bólem. Opracował ją brytyjski profesor, Bazbek Davletov.

Davletov wykorzystał toksyny wydzielane przez bakterie jadu kiełbasianego i bakterie tężca - Clostridium tetani. Połączył przeciwbólowe właściwości bakterii jadu kiełbasianego i  precyzyjność bakterii tężca.

Jaki jest efekt połączenia bakterii? Zdaniem naukowców zastrzyk zawierający nową cząsteczkę botoksu, może przynieść ulgę w bólu na wiele miesięcy. Iniekcji można wykonać w dowolnej części ciała. Lek dociera więc bezpośrednio do samego źródła bólu. Metoda ta eliminuje również konieczność zażywania sporej ilości, różnych środków przeciwbólowych.

Źródło: Botoks do walki z bólem.


poniedziałek, 10 lutego 2014

Seks jest korzystny

Polacy ciągle wstydzą się seksu. Jeśli mają o nim mówić, pisać - wolą przemilczeć. tymczasem seks ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego. Serwis Mama Intymnie w artykule Korzyści płynące z uprawiania seksu podsunął nam pod nos garść informacji.

Ciągle pokutują źle interpretowane kulturowe stereotypy na temat seksu. Tymczasem aktywność seksualna jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Bo ludzie z natury są istotami seksualnymi.


Seks zwiększa wydolność układu krążenia, siłę, elastyczność i równowagę. Pożycie seksualne może więc świadczyć o lepszym zdrowiu fizycznym człowieka.

Alchemia doznań seksualnych może być rozpatrywana w wielu aspektach. Częste współżycie seksualne to niższe ciśnienie. Badania wskazują, że na obniżenie ciśnienia krwi wpływa nawet przytulanie się. W trakcie seksu organizm człowieka produkuje oksytocynę, zwaną popularnie 'hormonem miłości'. Poziom oksytocyny podnosi się już od samego dotyku. Do czego służy oksytocyna? Powoduje wzrost wydzielania endorfin, obniżających poziom stresu. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia bólu. Naukowcy twierdzą, że może podnieść próg bólu o ponad połowę. Odgrywa też ogromną rolę w budowaniu więzi i zaufania pomiędzy partnerami seksualnymi, czyniąc z ich doznań prawdziwe misterium.


Ilość energii wydatkowanej przez ludzi podczas stosunku seksualnego jest identyczna, jak ilość energii wydatkowanej podczas spaceru z prędkością 4 km na godzinę. Seks wzmacnia mięśnie miednicy, zwane mięśniami Kegla. Mocne mięśnie Kegla poprawiają przyjemność doznań, ale również minimalizują ryzyko nietrzymania moczu na starość.

Uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu skutkuje wyższym poziomem przeciwciał, zwanych immunoglobulinami. Zwiększa się wówczas odporność ludzkiego organizmu na nieprzyjemne choroby i infekcje.


piątek, 7 lutego 2014

Jak widzi kobieta i jak widzi mężczyzna

Badania dowodzą, że kobieta i mężczyzna inaczej widzą! Czyli kobiety widzą otaczający je świat w trochę innych barwach, niż mężczyźni. Udowodniono, że kobiety mogą widzieć więcej kolorów, a na dodatek łatwiej od mężczyzn rozróżniają odcienie.Badania zostały przeprowadzone w nowojorskim The City University. Proces rozróżniania kolorów różni nasze płcie.

Patrząc na ten sam kolor, każda z płci widzi go inaczej. Różnice nie były ogromne, jednak wyraźne do zauważenia w procesie badawczym. Mężczyzna patrząc na kolor pomarańczowy widział go w bardziej czerwonym odcieniu, niż kobieta. Trawa wygląda według mężczyzn bardziej żółto, a dla kobiet zielono.


Z kolei mężczyźni górują nad kobietami praktyczną umiejętnością śledzenia szybko poruszających się obiektów. Umożliwia to wykrywanie szybkich zmian i subtelnych szczegółów w otoczeniu. Dbając przed wiekami o byt rodziny mężczyźni byli dzięki tej umiejętności dobrymi myśliwymi. W czasach współczesnych wyjaśnia przyczynę obserwowania zawodów sportowych przez mężczyzn - mecze piłkarskie, czy wyścigi samochodowe.


Zaobserwowane w czasie badań różnice w widzeniu barw przez każdą z płci nie mają nic wspólnego z anatomią oka. Oko mężczyzna i kobieta mają takie samo. Wynikają zatem ze sposobu przetwarzania przez mózg poszczególnych barw. Czyżby odpowiedzialny był testosteron? - zastanawiają się specjaliści z nowojorskiego The City University. Cały artykuł - Czy kobiety i mężczyźni widzą to samo.

wtorek, 4 lutego 2014

Napadowe obżarstwo

Nowa jednostka chorobowa, czyli binge-eating to napadowe obżarstwo. Restrykcyjne diety, nieodpowiednie nawyki żywieniowe - to wszystko skutkuje nowymi schorzeniami psychiczno-somatycznymi. Chorych ogarnia nieodparta chęć, by zjeść wszystko, co znajduje się w opakowaniu. Pochłaniają wszystko, co nadaje się do spożycia oraz znajduje się w zasięgu ich ręki.


Napady obżarstwa wiążą się z sytuacjami stresującymi. Nieuzasadnione obżarstwo jest odpowiedzią organizmu na problemy emocjonalne. Napięcie, smutek czy żal kobieta wynagradza sobie paczką ciastek, chipsów czy miską lodów.


Binge-eating charakteryzuje niemożność zaprzestania jedzenia. Okresy chorobowego, nadmiernego objadania przeplatają się z normalnym odżywianiem. Binge-eating towarzyszy często depresja. Napadowe obżarstwo skutkuje nadwagą, co pogłębia niską samoocenę chorych. Rodzi się więc niechęć i wstręt do swojego ciała.

poniedziałek, 3 lutego 2014

Katya Gridneva

Katya Gridneva od wielu lat wraz ze swym mężem mieszka i tworzy w Londynie. Jednak jej warsztat to wypadkowa i spotkanie dwóch szkół malarstwa europejskiego – wschodniej oraz zachodniej. Bowiem początek przygód artystki z malarstwem i rysunkiem miał miejsce w Petersburgu.


Artystka realistycznie prezentuje ciało ludzkie, więc chociaż utrwala ludzi pięknych i wysportowanych, to jej twórczość nie jest pochwałą doskonałości, ale precyzyjną prezentacją tego, co stworzyła natura. Obrazy, które tworzy Katya Gridneva powstają za pomocą farb olejnych, pastelu i węgla.


Katya Gridneva odnalazła się w malarstwie figuratywnym. Namalowane przez nią postaci mówią do nas całym swoim ciałem. Dostarczają nam emocji i uczuć.