Syfilis to niebezpieczne schorzenie bakteryjne. Na ogół występuje w formie niezauważalnego guza wewnątrz organizmu, który przez dłuższy czas pozostaje bez wpływu na ogólną kondycję i samopoczucie chorego. Guz często zanika sam bez jakiejkolwiek kuracji. Po następnych kilku miesiącach u zakażonych osób pojawiają się ciężkie do zdiagnozowania i powracające objawy grypo-podobne.
Nieleczony syfilis uszkadza przede wszystkim układ nerwowy i prowadzi do zaburzeń psychicznych. Wykryty w porę można zaleczyć w dwa do trzech tygodni przy użyciu antybiotyków. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje liczbę zakażonych na syfilis na 12 milionów osób rocznie na całym świecie. Liczba zachorowań w Europie wzrosła zwłaszcza w ostatnich kilkunastu miesiącach. Oczywiście, podstawowym źródłem zachorowań są kontakty seksualne.
Syfilis jednak doskonale rozprzestrzenia się również w przestrzeni miejskiej. Dotyczy to przede wszystkim aktywnego trybu życia w dużych metropoliach. Okazuje się, że osoba nosząca w sobie bakterie syfilis, w pierwszych ośmiu tygodniach od zarażenia może zarazić wiele innych osób m.in. poprzez deskę klozetową, dzielenie jednej butelki piwa, czy używanie tych samych sztućców, szklanek, czy kubków.
Wygląda na to, że publiczne toalety mogą okazać się drugą, po bezpośrednich kontaktach seksualnych, najczęstszą drogą zakażenia. I tak, powraca jak bumerang problematyka publicznych toalet i ich odpowiedzialności za stan zdrowia mieszkańców metropolii.
Specyfika toalet w miastach - w lokalach, klubach ale także środkach transportu, biurach i urzędach jest złożona. Problem nie ogranicza się bowiem do kwestii nie-higieniczności. Przejawia się w konkretnych zagrożeniach wynikających chociażby z niepokojącego powrotu do społecznej gry określonego schorzenia, jakim chociażby jest syfilis.
Interesujące wydają się więc akcesoria pojawiające się w progresywnych sklepach, żywo reagujących na aktualne światowe trendy. Do takich akcesoriów zaliczają się lejki do sikania dla kobiet, czyli urinelle.
W USA, czy Europie Zachodniej urinelle są bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych, żyjących aktywnie kobiet i dziewczyn. W Polsce zdobywają zdobywają coraz więcej zwolenniczek. W kontekście chorób przenoszonych drogą publicznych toalet, wydają się być ciekawym rozwiązaniem dla przestrzeni miejskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz