Czy uzasadnione jest twierdzenie, że psychologia wnętrza pomieszczeń wpływa na kondycję człowieka tam przebywającego? W procesie terapeutycznym wskazuje się przestrzeń zewnętrzną, jako jeden z podstawowych czynników decydujących o rozwoju jednostki. Wobec tego wystrój wnętrza to określone działanie na podświadomość mieszkańca, czy gościa. Psychologia wnętrz polega więc na zharmonizowaniu wnętrza domu, firmy, pod względem oczekiwań jednostki, przy zachowaniu podstawowego planu podziału przestrzeni. Koncepcje te spotykają się z olbrzymim zainteresowaniem, czego przykładem jest feng shui, ale również analiza staropolskich zwyczajów planowania przestrzeni wnętrz.
Wnętrza wywierają na nas wpływ i powodują, że chcemy lub nie w nich przebywać. Są to jednak chyba bardzo zindywidualizowane odczucia. Istnieją oczywiście uniwersalne kody. W wielu klubach, barach oraz restauracjach przy aranżacji wnętrza używa się czerwonego koloru. Przyspiesza to krążenie krwi i pobudza klienta do konsumpcji.
Natura człowieka nie ma jednego oblicza. Współczesna szkoła wnętrzarska jest tego najlepszym dowodem. Wnętrza eklektyczne charakteryzują się współcześnie dużym zróżnicowaniem pomieszczeń pod względem stylu wyposażenia i układu przestrzeni. Z psychologicznego punktu widzenia eklektyczne wnętrza najlepiej oddają interior osoby, która będzie w danym pomieszczeniu spędzać czas. Eklektyzm o zabarwieniu klasycznym rozbija monotonię dnia codziennego, a jednocześnie daje poczucie komfortu, bezpieczeństwa i stabilizacji.
Komponowanie interioru zyskuje więc miano uniwersalnej sztuki użytkowej. Aranżacja otoczenia i miejsca w jakim mieszkamy jest symbolicznym obrazem naszego aktualnego stanu psychicznego. Wpływając cyklicznie na aranżację pomieszczeń, w których przebywamy, wpływamy na nasze samopoczucie. Poza tym, psychologia wystroju wnętrz to kolejna próba spojrzenia w nowy sposób na interior naszego mieszkania, w którym przecież spędzamy znaczną część naszego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz