niedziela, 8 lutego 2015

Nauka obcych języków

Naukowiec z Victoria University, Paul Sulzberger poświęcił się kwestii dotyczącej, jak nauczyć się języka obcego. Specjalistuje dowodzi w swoich pracach, że najefektywniejszym sposobem nauki jest zanurzenie w języku wyjeżdżając za granicę. Rzeczywiście, osoby podróżujące po świecie są poliglotami.

Niezwykle korzystne jest oglądanie i słuchanie programów telewizyjnych. Nie ma znaczenia fakt, że na początku takiej nauki przekaz będzie dla nas niezrozumiały. Bo zrozumienie treści wcale nie jest konieczne…

Badania Paula Sulzbergera udowadniają, że mechanizm działania mózgu jest bezlitosny. Wkładamy mnóstwo wysiłku, próbujemy uczyć się nowych słów i zwrotów, najczęściej wyrwanych z kontekstu. Tymczasem najprawdopodobniej dla reprezentujących je dźwięków nie powstanie w naszym mózgu żadna reprezentacja neuronalna.

Dlatego niezwykle ważny jest nasz kontakt z obcym językiem i osłuchanie się struktur. Dzięki temu tkanka nerwowa, niezbędna do nauki i zrozumienia nowego języka, rozwinie się automatycznie.

Czy tylko dzieci uczą się z łatwością nowych języków? Nauka drugiego czy też kolejnego języka jest wskazana w każdym wieku. Specjaliści dowiedli, że poznanie obcego języka korzystnie oddziałuje na zdolności intelektualne i pomaga opóźnić starzenie się mózgu człowieka.

Brak komentarzy: