Energooszczędność spopularyzowała się w XXI wieku, ale tęgie umysły poświęcały jej uwagę już ponad sto lat temu. W efekcie troski o komfort cieplny pojawiły się ciepłe kamienie, jak na początku XX wieku nazywano bloczki Ytong.
Zniszczone po I wojnie światowej kraje europejskie szukały pomysłów na wyjście z gospodarczego impasu. Król Szwecji, Gustaw V ogłosił konkurs na rozwiązanie budowlane, które miałoby zapewnić energooszczędne budownictwo. Gustaw V pragnął ograniczyć wycinkę lasów, które obok rud żelaza stanowiły największy szwedzki skarb, a jednocześnie łakomy kąsek.
Podobno przypadkiem szwedzki naukowiec Johan Axel Ericsson pojął tajemnicę autoklawizacji. Połączył właściwości trzech naturalnych elementów, czyli wapna, piasku i wody. Johan Axel Ericsson stworzył trwały i energooszczędny materiał budowlany, czyli Ytong.
Bloczki betonu komórkowego nazywane są popularnie ‘ciepłymi kamieniami’ bo mają nieznane wcześniej właściwości pozwalające utrzymać ciepło. Johan Axel Ericsson opatentował stworzony przez siebie materiał budowlany w 1924, gdyż na rynku pojawia się fala nieudolnych podróbek. Nazwa Ytong jest skrótem szwedzkiego zwrotu Yxhults ånghärdade gasbetong, oznaczającego wzmacniany gazobeton z Yxhult.
Ytong doczekał się swojej kolejnej, jeszcze lepszej i jeszcze bardziej energooszczędnej wersji. Jest to Ytong Energo, który zapewnia szybkość budowy dzięki zastosowaniu praktycznej i wygodnej technologii energooszczędnych ścian jednowarstwowych.
Bloczki Ytong Energo muruje się na cienką zaprawę do cienkich spoin Ytong-Silka, o grubości 1–3 mm. Nie stosuje się spoin pionowych, bo zastępuje je system pióro-wpust. Zastosowanie technologii Ytong zmniejszy ryzyka powstania błędów wykonawczych, takich, jak pojawianie się mostków termicznych.
Wysokiej jakości bloczki betonu komórkowego zapewniają wysoką paroprzepuszczalność ścian zewnętrznych i obniżają koszty na wielu etapach budowy. Ytong Energo zostaje udoskonalony i zaprezentowany jako Ytong Energo+.
Ytong Energo+ jest najcieplejszym materiałem budowlanym do ścian jednowarstwowych. Bloczki spełniają najwyższe wymagania termiczne przy wytrzymałości na ściskanie 2 N/mm2. Bloczki Ytong Energo+ o grubości 48 cm nie wymagają ocieplenia nawet przy budowie domów energooszczędnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz