poniedziałek, 4 maja 2015

Kompozycje śmieci na wybrzeżu Jukatanu

Idylla rajskich plaż będzie niebawem jedynie wspomnieniem czasów przeszłych. Nowa kolonizacja słonecznych wybrzeży odbywa się poprzez konsumpcjonizm. Zjawisko to utrwalił Alejandro Duran, artysta pochodzący z Meksyku.


Washed Up: Transforming a Trashed Landscape to niezwykła seria prac wystawionych przez Alejandro Durana w East Harlem Galerii Sztuki Huntera w 2015 roku.

Więcej: Alejandro Duran: Washed Up

Alejandro Duran zbierał, pedantycznie segregował, a następnie komponował śmieci, które znajdują się na wybrzeżu Sian Ka'an. Tam stworzył Washed Up: Transforming a Trashed Landscape. Sian Ka'an to największy rezerwat biosfery w Meksyku, zlokalizowany we wschodniej części Jukatanu. Od 1987 rezerwat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Alejandro Duran urodził się w 1974 roku Meksyku, a obecnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Jest artystą multimedialnym, który pracuje z przestrzenią, instalacją oraz materiałami wideo. Jest również wykładowcą.

niedziela, 26 kwietnia 2015

Najcieplejszy dom z Ytong Energo+

Energooszczędność spopularyzowała się w XXI wieku, ale tęgie umysły poświęcały jej uwagę już ponad sto lat temu. W efekcie troski o komfort cieplny pojawiły się ciepłe kamienie, jak na początku XX wieku nazywano bloczki Ytong.

Zniszczone po I wojnie światowej kraje europejskie szukały pomysłów na wyjście z gospodarczego impasu. Król Szwecji, Gustaw V ogłosił konkurs na rozwiązanie budowlane, które miałoby zapewnić energooszczędne budownictwo. Gustaw V pragnął ograniczyć wycinkę lasów, które obok rud żelaza stanowiły największy szwedzki skarb, a jednocześnie łakomy kąsek.

Podobno przypadkiem szwedzki naukowiec Johan Axel Ericsson pojął tajemnicę autoklawizacji. Połączył właściwości trzech naturalnych elementów, czyli wapna, piasku i wody. Johan Axel Ericsson stworzył trwały i energooszczędny materiał budowlany, czyli Ytong.

Bloczki betonu komórkowego nazywane są popularnie ‘ciepłymi kamieniami’ bo mają nieznane wcześniej właściwości pozwalające utrzymać ciepło. Johan Axel Ericsson opatentował stworzony przez siebie materiał budowlany w 1924, gdyż na rynku pojawia się fala nieudolnych podróbek. Nazwa Ytong jest skrótem szwedzkiego zwrotu Yxhults ånghärdade gasbetong, oznaczającego wzmacniany gazobeton z Yxhult.


Ytong doczekał się swojej kolejnej, jeszcze lepszej i jeszcze bardziej energooszczędnej wersji. Jest to Ytong Energo, który zapewnia szybkość budowy dzięki zastosowaniu praktycznej i wygodnej technologii energooszczędnych ścian jednowarstwowych.

Bloczki Ytong Energo muruje się na cienką zaprawę do cienkich spoin Ytong-Silka, o grubości 1–3 mm. Nie stosuje się spoin pionowych, bo zastępuje je system pióro-wpust. Zastosowanie technologii Ytong zmniejszy ryzyka powstania błędów wykonawczych, takich, jak pojawianie się mostków termicznych.

Wysokiej jakości bloczki betonu komórkowego zapewniają wysoką paroprzepuszczalność ścian zewnętrznych i obniżają koszty na wielu etapach budowy. Ytong Energo zostaje udoskonalony i zaprezentowany jako Ytong Energo+.

Ytong Energo+ jest najcieplejszym materiałem budowlanym do ścian jednowarstwowych. Bloczki spełniają najwyższe wymagania termiczne przy wytrzymałości na ściskanie 2 N/mm2. Bloczki Ytong Energo+ o grubości 48 cm nie wymagają ocieplenia nawet przy budowie domów energooszczędnych.

niedziela, 8 lutego 2015

Nauka obcych języków

Naukowiec z Victoria University, Paul Sulzberger poświęcił się kwestii dotyczącej, jak nauczyć się języka obcego. Specjalistuje dowodzi w swoich pracach, że najefektywniejszym sposobem nauki jest zanurzenie w języku wyjeżdżając za granicę. Rzeczywiście, osoby podróżujące po świecie są poliglotami.

Niezwykle korzystne jest oglądanie i słuchanie programów telewizyjnych. Nie ma znaczenia fakt, że na początku takiej nauki przekaz będzie dla nas niezrozumiały. Bo zrozumienie treści wcale nie jest konieczne…

Badania Paula Sulzbergera udowadniają, że mechanizm działania mózgu jest bezlitosny. Wkładamy mnóstwo wysiłku, próbujemy uczyć się nowych słów i zwrotów, najczęściej wyrwanych z kontekstu. Tymczasem najprawdopodobniej dla reprezentujących je dźwięków nie powstanie w naszym mózgu żadna reprezentacja neuronalna.

Dlatego niezwykle ważny jest nasz kontakt z obcym językiem i osłuchanie się struktur. Dzięki temu tkanka nerwowa, niezbędna do nauki i zrozumienia nowego języka, rozwinie się automatycznie.

Czy tylko dzieci uczą się z łatwością nowych języków? Nauka drugiego czy też kolejnego języka jest wskazana w każdym wieku. Specjaliści dowiedli, że poznanie obcego języka korzystnie oddziałuje na zdolności intelektualne i pomaga opóźnić starzenie się mózgu człowieka.

sobota, 7 lutego 2015

Owoce granatu

Owoce, które rodzi granatowiec właściwy - potocznie zwany granatem - są szczególnie popularne na Bliskim Wschodzie. Owoce grantu w Polsce zyskują na popularności i dostępne są w sklepach i supermarketach przez prawie przez cały rok.

Sprawdzając sklepowe półki możemy też trafić na smaczne  przetwory z granatów, przede wszystkim sok i melasę. Skąd moda na owoc granatowca? Oprócz walorów smakowych owoce granatowca są cenne dla ludzkiego organizmu ze względu na zawarte w nich cenne składniki odżywcze.

Owoc granatu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się ludzkiego organizmu. W skład niezwykłego owocu wchodzą polifenole. Posiadają one silne działanie przeciwutleniające, łagodzą stany zapalne oraz skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych schorzeń układu krwionośnego.



Różne badania podkreślają pozytywne działanie owoców granatu w leczeniu schorzeń nowotworowych. Sok z owoców granatu ma działanie powstrzymujące rozwój zmian nowotworowych prostaty, układu oddechowego, jelit oraz piersi. Składniki soku z granatów hamują inwazję komórek nowotworowych oraz przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się przerzutów tej nieprzyjemnej choroby.

wtorek, 3 lutego 2015

Niedobory snu są niezwykle groźne

Syndrom deprywacji snu staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, skoro współczesny człowiek traktuje sen jako przykrą konieczność i przerwę w życiu. Bo deprywacja snu nie ma nic wspólnego z bezsennością. Sami jesteśmy odpowiedzialni za niebezpieczne unikanie snu.

Deprywacja snu to po prostu brak snu lub jego niedobór. Konsekwencjami deprywacji snu są negatywne zmiany funkcji poznawczych naszego organizmu. Pozbawione snu osoby czują się rozdrażnione , wykazują spadek sił witalnych, a ponadto nadmierne, chorobliwe pobudzenie.

Deprywacja snu odbija się na naszym zdrowiu somatycznym i psychicznym. Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick oraz University College of London udowodnili, że niedobór snu może więcej niż dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci na skutek schorzeń serca.


Deprywacja snu jest też odpowiedzialna za występowanie migreny. Zaburzenie snu prowadzi do zmian na poziomie kluczowych białek, co ułatwia występowanie migreny.

Kiedy deprywacja jest groźna? Według specjalistów już jednorazowe przekroczenie granicy stu godzin bez snu może spowodować nieodwracalne zmiany w naszej psychice. Poważniejsze zaburzenia organizmu niesie za sobą trwająca latami deprywacja snu polegająca na permanentnym skracaniu sobie czasu spania.

sobota, 31 stycznia 2015

Osobowość dystymiczna

Dystymia oznacza w języku greckim zły nastrój. Określenie to dotyczy niezwykłego zaburzenia osobowości, szczególnego rodzaju depresji, podczas której długotrwałe obniżenie nastroju pacjenta łączy się z lękiem i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Przebieg dystymii jest łagodniejszy niż ma to miejsce w przypadku depresji endogennej. Podczas tej choroby rzadziej też występują tendencje samobójcze – dlatego dystymia często pozostaje nierozpoznana oraz nie jest prawidłowo leczona.

Dystymia to choroba niezwykle trudna do diagnozy. Kiedyś opisywana była pod wieloma nazwami - depresja nerwicowa, mała depresja nerwica depresyjna, depresja lękowa przewlekła czy również depresyjne zaburzenie osobowości.

Najczęstsze objawy dystymii:
  • trudności w koncentracji oraz podejmowaniu decyzji
  • wycofanie się z życia społecznego
  • różnorodne zaburzenia snu
  • drażliwość, apatia, agresja
  • zmiana masy ciała, chudnięcie lub przybieranie na wadze;

Dystymia zaliczana jest do zaburzeń afektywnych jednobiegunowych. Opisuje się ją jako przewlekłe i uporczywe obniżenie nastroju, jednak o niewielkim nasileniu, przez co nie osiąga stopnia nasilenia epizodu depresyjnego.

Niebezpieczne są okresy remisji, kiedy choroba zanika. Chory wierzy wówczas, że to co działo się wcześniej było wynikiem problemów osobistych, a nie długotrwale wyniszczającej go choroby. Powtarzalność zjawiska nawrotów i ustąpień objawów dystymii może utwierdzać chorego w tym przekonaniu.

czwartek, 29 stycznia 2015

Smoki podobno istniały

Międzynarodowy zespół paleontologów pod przewodnictwem dr Xiaolin Wang z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii odkrył nowy gatunek pterozaura. Naukowcy znaleźli skamieniałe kości sprzed ponad stu milionów lat.

Zobacz: Czy smoki istniały?

Pterozaura ochrzczono Guidraco, co jest połączeniem słów – chińskiego giu, oznaczającego złośliwego ducha i słowa draco, łacińskie określenie smoka.



Znaleziono niemal kompletną czaszkę z kostną wypustką należącą do Guidraco. Ciekawa jest też jego szczęka, bo posiada typowe dla latających gadów wydłużenie i wyposażona w niezwykle cienkie i długie zęby.

Występuje ogromne podobieństwo Giudraco do Ludodactylusa. Jest to pterozaur zamieszkujący obszar obecnej Ameryki Południowej. Podobieństwo obu pterozaurów jest według specjalistów dowodem wymiany fauny pomiędzy kontynentami w okresie górnej kredy.