środa, 28 grudnia 2016

Płynny jastrych cementowy

Jastrych, czyli szlichta jest posadzką bezspoinową lub podkładem pod podłogę z płyt prefabrykowanych. Niewielka warstwa, która powstaje by dać podkład pod późniejszy materiał wierzchni podłogi i pozwolić mu swobodnie pracować pod obciążeniem. Podstawowym zadaniem jastrychu jest jednak wyrównanie lub wypoziomowanie powierzchni podłogi.

Obecnie najczęściej stosowane w budownictwie są jastrychy cementowe, jastrychy anhydrytowe, czyli inaczej gipsowe. jastrychy emulsyjno-bitumiczne oraz jastrychy asfaltowe. W przeszłości do wykonywania posadzek bezspoinowych stosowano często jastrychy magnezjowe.

Jastrych cementowy charakteryzuje się wyjątkowo równą i gładką powierzchnią. Ponadto, cementowy jastrych tworzy jeden z najmocniejszych podkładów pod przyszłe podłogi. Łatwe jest prowadzenie prac posadzkarskich, w tym układanie paneli, czy płytek ceramicznych na podkładzie z cementowego jastrychu. Jastrych cementowy posiada podczas prac konsystencję mokrej gleby, można go aplikować w spadkach i znajduje zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych oraz mokrych.

Płynny jastrych cementowy pozwala szybciej przejść do kolejnego etapu budowy czy remontu, ponieważ tworzy równą powierzchnię i nie wymaga zacierania jak tradycyjne jastrychy cementowe – twierdzi Krzysztof Burza, kierownik produktu posadzki Weber – Ponadto płynny jastrych cementowy wysycha bez konieczności szlifowania powierzchni, której wymaga podkład na bazie anhydrytu.

Jastrychy cementowe charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością cementowych zapraw klejowych. Dlatego nie wymagają dodatkowej pracy w postaci przygotowania specjalistycznego gruntu przed przyklejaniem płytek ceramicznych.

Zainteresowanie cementowymi jastrychami jest wciąż duże, więc Saint-Gobain Weber Polska poszerzył swoją ofertę o nowy produkt, czyli weber.floor FLOW. Jest to cementowy, płynny jastrych podłogowy zbrojony włóknami polipropylenowymi, dystrybuowany w formie suchej mieszanki do użycia po wymieszaniu z wodą.

Jastrych weber.floor FLOW jest nowoczesnym rozwiązaniem do tworzenia wypoziomowanych podkładów podłogowych pod płytki ceramiczne, kamienne, panele podłogowe oraz wykładziny dywanowe związane z podłożem cementowym, na warstwie rozdzielającej z folii lub papy, na izolacjach akustycznych z ogrzewaniem podłogowym wodnym lub elektrycznym.

Cementowy jastrych weber.floor FLOW przyspiesza prace przy tworzeniu podłogi. Aplikowanie produktu odbywa się mechanicznie lub ręcznie. Prace nie wymagają dużej ilości wody, co skutkuje mniejszą wilgocią do odparowania. Ułatwieniem pracy fachowców jest możliwość układania jastrychu w pozycji stojącej.

Produkt weber.floor FLOW znajduje zastosowanie wewnątrz nowych lub remontowanych budynków mieszkalnych, jak też w obiektach użyteczności publicznej.

niedziela, 9 października 2016

Dlaczego warto karmić piersią?

Nauka zna obecnie wiele czynników odpowiedzialnych za to, że kobieta nie karmi piersią swojego potomka. Często nie może tego robić z najróżniejszych powodów. Powody zaś mogą być trywialne!

Karmienie piersią bywa też bardzo bolesne dla matki, pojawiają się ślady, rany i blizny, a ból może być nie do zniesienia. Czasami dziecko nie chce przyjmować w ten sposób pokarmu. Jednak jeśli karmienie piersią okazuje się to wykonalne, to warto zachęcać młode matki, żeby karmiły piersią swoje maleństwa.

W zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia dziecku rekomendowane jest karmienie matczynym pokarmem przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. WHO zaleca, żeby w początkowym okresie życia dziecka karmić je wyłącznie mlekiem matki. Jest przez dziecko szybko i łatwo trawiony, tani i szybko dostępny, na dodatek zawsze świeży, ciepły i czysty. Pokarm matki zawiera wszystkie składniki potrzebne do rozwoju dziecka.

Karmienie piersią matki okazuje się jedynym sposobem żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia dziecku właściwy rozwój oraz optymalny stan zdrowia maleństwa. Karmienie piersią przynosi liczne korzyści. Dlatego powinno być kontynuowane aż do drugiego roku życia maleństwa lub dłużej, ale już po pół roku uzupełniane stopniowo o produkty żywieniowe. Bo mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe bobasa w jego pierwszych miesiącach życia.

W mleku matki znajduje się białko, które jest lekkostrawne oraz łatwo przyswajalne.  W pokarmie kobiety jest kilka razy więcej wolnych aminokwasów niż w krowim mleku. Ponadto, mleko matki nie zawiera silnego alergenu, charakteryzującego krowie mleko, czyli beta-laktoglobuliny.

Cholesterol wchodzący w skład pokarmu z kobiecej piersi jest ważnym budulcem osłonek mielinowych komórek nerwowych. Cholesterol wpływa pozytywnie na dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego młodego człowieka.

W mleku matki znajdziemy sporą ilość enzymów wspomagających funkcjonowanie enzymów dziecka. Znajdziemy w nim też tłuszcze wielonienasycone, niezbędne dziecku do wzrastania oraz tworzenia zapasów energii. Tłuszcze wielonienasycone stanowią budulec komórek nerwowych i komórek siatkówki oka. 

Karmienie dziecka mlekiem matki jest naturalne, bezpieczne, zdrowe, wygodne oraz ekologiczne. Zapewnia optymalny rozwój  potomstwu oraz wzmacnia ciepłą, pozytywną relację między mamą i dzieckiem. W przeciwieństwie do karmienia mlekiem sztucznym nie wymaga dodatkowych wydatków.

czwartek, 6 października 2016

Jak uzyskać równą podłogę w domu?

Podłogi lub posadzki są ważnymi elementami obiektu budowlanego. Podstawowym zadaniem tych przestrzeni jest wykończenie poziomych przegród budynku oraz nadanie im potrzebnych właściwości technicznych oraz użytkowych. Podłoga jest konstrukcją chroniącą też przed rozprzestrzenianiem się hałasu, a niekiedy zabezpiecza przed ucieczką ciepła z budynku.

Planując zastosowanie na podłodze materiału wykończeniowego pamiętajmy o wymogach związanych z jego użyciem. Posadzki podłogowe na zaprawie cienkowarstwowej wymagają równego oraz wytrzymałego podłoża. Przed rozpoczęciem prac, bardzo często już po pobieżnych oględzinach można zauważyć, że podkład podłogowy rzadko bywa idealnie równa. Podłogę przed ułożeniem parkietu, czy paneli trzeba wyrównać.

Kładąc płytki, czy panele na nierównym podłożu podłogowym, już na drugi dzień od wykonania prac możemy poznać przykre tego stanu rzeczy efekty. Jedne płytki będą się zapadać, a inne dla odmiany wybrzuszać. Z kolei deski i panele nie stworzą jednolitej i trwałej podłogi, ale będą miały tendencję do rozszczepiania się i wystawania ponad poziom podłogi, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami w wyniku potknięcia się mieszkańca domu lub gościa niespodziewającego się takich podłogowych atrakcji.

Niezbędny wtedy okazuje się jastrych, czyli szlichta. Jastrych jest posadzką bezspoinową lub podkładem pod podłogę z płyt prefabrykowanych. Podstawowym zadaniem warstwy jastrychu jest właśnie wyrównanie powierzchni podłogi.

Stosowane popularnie produkty chemii budowlanej do tworzenia warstw wyrównujących na mokro czasami charakteryzują się łatwą zdolnością do samopoziomowania. To jest właśnie wylewka samopoziomująca, czy też masa samopoziomująca.

Chcąc spełnić najbardziej surowe wymagania związane z jakością stworzonej podłogi do prac wykonawczych znajdzie zastosowanie wylewka samopoziomująca, zwana także masą samorozlewną, wyrównującą.

Wylewki samopoziomujące w systemach Weber służą do łatwego i skutecznego wyrównywania posadzek w w dowolnych obiektach budowlanych, narażonych na najróżniejsze czynniki. Są odporne na wilgoć, mróz i wytrzymałe na deformację.

Dzięki produktom podłogowym Saint-Gobain Weber Polska powstaje gładka i twarda powierzchnia, o dowolnych zakresach grubości oraz o doskonałych właściwościach roboczych  i świetną przyczepnością do podłoża. Taki podkład podłogowy jest równym, mocnym i trwałym rozwiązaniem, które doskonale pełni swoje funkcje.

Cechą systemów Weber jest ich przemyślane skomponowanie na etapie produkcyjnym w celu maksymalnego uproszczenia prowadzonych z ich użyciem prac wykonawczych. Bardzo łatwe jest zastosowanie produktów chemii budowlanej Weber małym nakładem pracy. Produkty są w pełni ekologiczne, bezpieczne zarówno podczas ich aplikacji, jak i w trakcie codziennego użytkowania.

Użycie na nierównej powierzchni podłogowej samopoziomującego podkładu w systemie Weber pozwala uzyskać profesjonalne wykończenie podłogi. Współczesna podłoga może być dzięki temu precyzyjnym i w pełni funkcjonalnym dziełem sztuki budowlanej.

wtorek, 4 października 2016

Czym jest odruch Moro?

Podczas obserwacji noworodka neonatolog ocenia jego zdrowie, dokładnie bada oraz analizuje rekcje dziecka na bodźce pochodzące z otoczenia. Z punktu widzenia rozwoju malucha bardzo ważne jest to, jakie odruchy on sprawdza.

Jednym z odruchów noworodka jest odruch Moro. Noworodek w trakcie tego odruchu nagle sztywnieje, dynamicznie wierzga rączkami, a potem prostuje zaciśnięte piąstki, stara się podnieść nóżki i na końcu zwija się w sobie.

Odruch Moro jest stosunkowo często spotykanym, naturalnym zachowaniem dziecka obawiającego się otaczającego go, nieznanego zagrożenia. Odruch Moro występuje w ciągu  pierwszych czterech miesięcy życia dziecka. Ten odruch możemy zaobserwować już w dziewiątym tygodniu życia płodowego. Odruch Moro pojawia się najwcześniej spośród wszystkich poznanych u ludzi odruchów pierwotnych.

Odruch Moro zwany bywa też odruchem obejmowania oraz odruchem zaskoczenia. Wywołać go może nagły, głośny hałas, czy rozbłysk światła. Bywa częstą reakcją dziecka podczas gwałtownej – w odczuciu noworodka - zmiany położenia jego ciała.

Odruch Moro wziął swoją nazwę  dla uczczenia nazwiska jego badacza, profesora Ernsta Moro (1874-1951), austriackiego lekarza pediatry. Oprócz opisu odruchu Moro, profesor Ernst Moro udowodnił poprzez badania sterylność jelita cienkiego oraz jako pierwszy specjalista medyczny opisał zespół jelita drażliwego.

Profesor Ernst Moro ma ogromne zasługi w promocji naturalnego karmienia piersią dzieci po porodzie. Jego badania udowodniły, że dzieci karmione mlekiem matki mają lepszą odporność niż dzieci karmione mieszankami. Ernst Moro też opracował skład mieszanki mlecznej, znanej jako mleko Moro.

czwartek, 29 września 2016

Suchość pochwy


Częstym i nieprzyjemnym odczuciem kobiety po porodzie jest suchość pochwy. Problem, który można rozwiązać, jeśli się go zdiagnozuje. Warto udać się do specjalisty, bo suchość pochwy może nawet determinować potrzeby seksualne kobiet.

Suchość pochwy powiązana jest często ze spadkiem poziomu estrogenów, który w czasie ciąży jest bardzo wysoki. W ciele młodej matki następuje po porodzie spadek estrogenów. Estrogeny podczas ciąży utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Estrogeny są grupa hormonów płciowych o budowie sterydowej. Składają się z trzech głównych postaci estrogenu występującego u kobiet - estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3). Ponadto, wyróżniamy estrogen wytwarzany wyłącznie podczas ciąży, czyli estetrol (E4). Kiedy zaczyna ich brakować w organizmie kobiety, dochodzi do zjawiska suchości pochwy.

Suchość pochwy w okresie laktacji i karmienia piersią to powszechne zjawisko. Problem ten wywołuje prolaktyna, która jest odpowiedzialna za przystosowanie kobiecych piersi do produkcji mleka. W okresie karmienia stężenie hormonu prolaktyny we krwi szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada.

Nadmiar prolaktyny i niedobór estrogenów wpływają na seks po porodzie. Gdy jest zbyt sucho w czasie stosunku seksualnego pojawia się dotkliwy ból, pieczenie i swędzenie. Nic więc dziwnego, ze kobieta odczuwa kompletny brak satysfakcji z życia intymnego.

Lubrykacja, czyli nawilżenie pochwy odgrywa istotną rolę w sferze seksualnej. Jeśli równowaga hormonalna jest zachowana i organizm funkcjonuje prawidłowo, to w miarę wzrostu podniecenia zwiększa się wydzielanie śluzu szyjkowego, który umożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku.

Lubrykacja pochwy jest naturalną, fizjologiczną odpowiedzią pobudzonego organizmu kobiety. Lubrykacja nie jest warunkiem niezbędnym do odbycia stosunku, jednak na ogół znacznie go ułatwia. Częstą przyczyną zaburzeń lubrykacji jest nieadekwatny stopień podniecenia seksualnego.



Suchość pochwy to jednak nie tylko bolesny seks, ale również przyczyna poważnych problemów zdrowotnych, wśród których wyróżnia się głównie infekcje dróg rodnych i moczowych. Wydzielina z pochwy powinna mieć kwaśny odczyn, co wiąże się z oddziaływaniem estrogenów. Wydzielina jest niemal bezwonna, zupełnie przezroczysta lub szaro-biała, a to już zależy od dnia cyklu.

Wydzielina z pochwy nie dopuszcza do zjawiska suchości. Pełni wiele funkcji, bo utrzymuje elastyczność i wilgotność pochwy, chroni intymne miejsca przed otarciem i stanowi pierwszą linię obrony przed inwazją chorobotwórczych bakterii, grzybów, czy wirusów.

W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele lubrykantów, czyli środków nawilżających okolice intymne.   Jednak warto jest omówić swój problem ze specjalistą medycznym, który pomoże znaleźć nam odpowiednie rozwiązanie przykrej sytuacji.

niedziela, 22 maja 2016

weber.floor, czyli nowoczesne podłogi

Współczesna podłoga może być precyzyjnym i w pełni funkcjonalnym dziełem sztuki budowlanej. Zastosowanie przedstawicieli z serii produktów podłogowych weber.floor pozwoli w szybki i precyzyjny sposób wykonać trwałe i praktyczne rozwiązanie podłogowe, które spełni szereg norm i standardów.

Podłogi są ważnymi elementami budynku, a ich zadaniem jest wykończenie poziomych przegród budynku oraz nadanie im potrzebnych właściwości technicznych oraz użytkowych. Ze względu na funkcjonalność i znaczenie, niezbędne jest odpowiednie dobranie chemii budowlanej do wykonania podkładów podłogowych oraz podłóg.

Ofertą doskonale dopasowaną do współczesnych potrzeb i standardów jest gama podłogowych produktów i rozwiązań w ramach serii weber.floor. Produkty weber.floor są łatwe w obróbce, posiadają wysoką, certyfikowaną jakość i trwałość. Dzięki zastosowaniu cementu jako spoiwa, doskonale współpracują ze wszystkimi cementowymi zaprawami klejącymi do płytek ceramicznych. Tworzą razem mocne i trwałe połączenie.

Istotna jest konsystencja produktów podłogowych. Nierównomierna posadzka przyczynia się do powstawania odkształceń oraz mikroszczelin. Płynna konsystencja, jak w samopoziomującej wylewce weber.floor POZIOM ułatwia i przyspiesza wykonanie trwałej, gładkiej i równej podłogi pod warstwy wykończeniowe. Z kolei plastyczna konsystencja weber.floor 1000 oraz weber.floor RAPID daje możliwość tworzenia zarówno poziomych powierzchni, jak i spadków.

Praktyczność zastosowania produktów serii weber.floor umożliwia wykonanie zarówno podkładu podłogowego, jak i posadzki przy zastosowaniu jednego produktu. weber.floor 1000 lub weber.floor RAPID są idealne do stworzenia podkładu podłogowego do wykończenia płytkami, czy panelami oraz do stworzenia posadzki gotowej do użytkowania.

Podstawowe informacje techniczne na temat produktów serii weber.floor:

weber.floor POZIOM - podkład podłogowy na bazie cementu (CT). Klasa CT-C20-F5. Wytrzymałość na ściskanie min. 20 MPa (C20), wytrzymałość na zginanie min. 5 MPa (F5). Szybkość układania około 50 m²/godz. Czas utwardzania dla ruchu pieszego od 4 do 6 godzin przy +20°C i wilgotności względnej powietrza 65%.

weber.floor 1000 - podkład podłogowy na bazie cementu (CT). Klasa CT-C20-F5-A15.
Wytrzymałość na ściskanie min. 20 MPa (C20), wytrzymałość na zginanie min. 5 MPa (F5), ścieranie na tarczy Böhmego maks. 15 cm³/50 cm² (A15). Szybkość układania około 20 m²/godz. Czas utwardzania dla ruchu pieszego około 24 godzin przy +20°C i wilgotności względnej powietrza 65%.

weber.floor RAPID - podkład podłogowy na bazie cementu (CT). Klasa CT-C35-F6-A9. Wytrzymałość na ściskanie min. 35 MPa (C35), wytrzymałość na zginanie min. 6 MPa (F6), ścieranie na tarczy Böhmego maks. 9 cm³/50 cm² (A9). Szybkość układania około 20 m²/godz. Czas utwardzania dla ruchu pieszego około 8 godzin przy +20°C i wilgotności względnej powietrza 65%.