Czy sos pomidorowy może zapobiegać chorobom serca? Okazuje się, że tak. Hiszpańscy uczeni odkryli sos na bazie pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek i mąki kukurydzianej, zawierający aż 40 przeciwutleniaczy.
Dzięki temu pomaga uniknąć zawałów, a nawet udarów.
Choroby serca stanowią rosnący problem wśród społeczeństwa. Stąd też ludzie coraz częściej szukają naturalnych sposobów na utrzymanie serca w zdrowiu.
Bardzo skuteczne w zapobieganiu schorzeniom okazują się metody żywieniowe. Niektóre są przy tym wyjątkowo smaczne. Ostatnie badania wskazują, że jedną z takich metod jest spożywanie sosu sofrito.
Co to jest sofrito? To wstęp do dalszego gotowania. Do sofrito dodaje się wiele składników, ale podstawą jest cebula i czosnek. Sofrito to podstawa, na której powstają sosy, gulasze, risotto i inne smakowite dania.
Sos sofrito jest powszechnie używany w kuchni śródziemnomorskiej. Jego głównym składnikiem są pomidory. Ponadto dodaje się cebulę, oliwę z oliwek, mąkę kukurydzianą i od czasu do czasu czosnek.
Badacze z Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że ta prosta potrawa zawiera aż 40 przeciwutleniaczy, zwanych polifenolami. Związki te chronią serce przed stresem oksydacyjnym, odgrywającym dużą rolę w schorzeniach układu krążenia.
Co ciekawe, wszystkie składniki sosu spożywane oddzielnie nie dają takich korzyści zdrowotnych. Połączone razem mają jednak zbawienne działanie dla serca, a nawet mózgu.
Między składnikami występuje bowiem związek synergiczny. Współdziałając ze sobą dają lepszy efekt niż osobno. Efekt ten skutkuje większą liczbę całkowitych polifenoli.
Hiszpańscy uczeni testowali różne sosy. Sofrito okazało się być najbogatsze w związki polifenolowe. Wskutek tego ma największe właściwości przeciwutleniające. Sos zawiera między innymi kwercetynę.
Związek ten znany jest z dobroczynnego wpływu na naczynia krwionośne. Kwercetyna zapobiega także zlepianiu się płytek krwi. W rezultacie hamuje powstawanie zakrzepów.
Naukowcy odkryli w sofrito również szereg innych związków, wykazujących działanie ochronne, w tym karotenoidów. Karotenoidy wykazują spore właściwości przeciwnowotworowe. P
onadto chronią błony śluzowe i przeciwdziałają osadzaniu sie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Blokują także produkcję złego cholesterolu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz