poniedziałek, 21 lipca 2014

Po co nam recykling?

Na całym świecie powstają przedsiębiorcze imperia produkujące prąd z odpadów i odzyskujące złoto oraz platynę ze starych komputerów. Więc na śmieciach, a dokładnie na przetwarzaniu odpadów można zarobić. I to całkiem nieźle.

Recykling jest dochodowy również w Polsce. W 2013 Enterprise Investors, zarządzająca wiodącą w Polsce grupą funduszy private equity i venture capital, przejęła za 28 milionów złotych 10,2 procent udziałów w Elemental Holding, który jest liderem recyklingu metali nieżelaznych i elektroodpadów w Polsce. Chociaż recykling jest dość młodą branżą gospodarcza, to ma się całkiem nieźle, bo coraz więcej śmiecimy.

Przetwarzanie odpadów, czyli recykling jest całym logistycznym systemem obiegu materiałów, które można wielokrotnie przetwarzać. System jest najwłaściwszym określeniem dla ogromnej skali zjawiska. Mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu jednego roku około 300 kilogramów śmieci.

Zobacz też: Przetwarzanie odpadów.

Zasadą przetwarzania odpadów jest ich ponowne wykorzystanie. Przetwarzając odpady staramy się maksymalizować ponowne wykorzystanie przy minimalizacji nakładów przeznaczonych na recykling. Dzięki przetwarzaniu odpadów chronione są surowce naturalne, które są niezbędne do wytworzenia materiałów, które przetwarzamy.


Coraz więcej firm zajmuje się więc przetwarzaniem odpadów wytwarzaniem z nich nowych dóbr. Powstałe w ramach recyklingu produkty są sprzedawane ze sporym zyskiem, ze względu na rosnące ceny nieodnawialnych zasobów naszej planety.

Nawet odpady nadające się jedynie do spalenia wykorzystywane są po przetworzeniu jako źródło energii. Energię taką można przecież użyć do oświetlenia domów, ulic, ogrzania wody, mieszkania czy wytworzenia elektryczności.

Szansę na drugie życie mają nawet odpady organiczne! Poddane działaniu bakterii beztlenowych, stają się źródłem metanu. Gaz ten jest używany jako paliwo do silników oraz w przemyśle. Odpady organiczne można także kompostować i wykorzystać jako nawóz do roślin.

Dlaczego recykling jest niezbędny? Świat nie posiada niewyczerpalnych zapasów paliw i minerałów. Wiele z wykorzystywanych przez nas obecnie dóbr należy do zasobów nieodnawialnych, więc ich ilość jest ograniczona. Niektóre minerały i surowce już są na wyczerpaniu, więc ich cena rośnie z każdym dniem.

Brak komentarzy: