środa, 18 września 2013

Czy kobieta w ciąży powinna prowadzić samochód?

Ciąża to również odpowiedzialność społeczna. Szczególnie w przestrzeni miejskiej. Kobiety mogą oczekiwać wsparcia, udogodnień, a przede wszystkim zrozumienia. Jednak one same też ponoszą odpowiedzialność za to, że tymczasowo inaczej reagują, inaczej się zachowują. Kobiety priorytetowo podchodzą w czasie ciąży do bezpieczeństwa nienarodzonego dziecka. Dlatego prowadzenie samochodu przez kobietę ciężarną bywa refleksją i tematem rozmów. Pamiętajmy, że jest to również odpowiedzialność za innych uczestników ruchu.

Kobieta w ciąży w samochodzie. Nie ma do tego przeciwwskazań
Kobieta w ciąży za kierownicą - nie ma przeciwwskazań
Czy kobieta w ciąży powinny prowadzić samochód? Na pewno może. Jazda samochodem w ciąży nie jest przeciwwskazana. Warto jednak zachować szczególną ostrożność. Trzeba też zadbać o komfort jazdy. Ważne jest prawidłowe ustawienie fotela. Kręgosłup kobiety jest obciążony. Powinien mieć więc odpowiednie podparcie. Brzuch nie powinien też dotykać kierownicy. Może wówczas przeszkadzać  w manewrowaniu.

Kobiety ciężarne nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak ich brak stwarza zagrożenie w razie wypadku. Istnieje wtedy możliwość wypadnięcia przez przednią szybę. W wielu samochodach zamontowane są też systemy monitorujące stan zapięcia pasów. W przypadku ich braku wydają dźwięk mający przypomnieć o wykonaniu czynności. Może to bardzo przeszkadzać w jeździe i dezorientować. Pozbycie się tej funkcji jest możliwe jedynie w serwisie.

Ważny jest też prawidłowy sposób zapięcia. Pas nie może być przełożony nad brzuchem. Powinien leżeć na kości miednicy. Niektóre kobiety używają jedynie górnej części pasa. Nieodpowiednie ułożenie dolnej powoduje bowiem ucisk i ból. Taki zabieg nie gwarantuje bezpieczeństwa. Istnieją natomiast specjalne adaptery do pasów dla kobiet ciężarnych. Układają one pas poniżej brzucha kobiety. Niwelują możliwość jego ucisku na brzuch.

Brak komentarzy: