sobota, 30 marca 2013

Słowiański Jazz

Jazz, jako muzyczne wydarzenie rozpoczyna się w Ameryce w momencie zetknięcia się siłą sprowadzonych z Afryki Murzynów z kościołem chrześcijańskim. Odwieczna tendencja kulturowa do przeistaczania mowy w śpiew znalazła w negrochrześcijańskiej formie ekspresji źródło natchnienia.

Czy jazz jest formą artystycznej interpretacji, czy stylem muzycznym? W XX wieku w tyglu kulturowym, jakim był wówczas Nowy Orlean, USA narodził się jazz. Styk kultury Afroamerykanów, potomków niewolników przywiezionych z Afryki i kultury potomków europejskich emigrantów zaowocował ukształtowaniem się muzycznej jakości, która nigdy nie przyjęła jednolitej formy.

Europa zetknęła się z jazzem w czasie I wojny światowej. Od lata 1917 jednostki wojsk amerykańskich brały udział w działaniach na froncie zachodnim w Europie. Po wojnie nastąpiło rozprzestrzenianie się jazzu w zupełnie nowej formule. Jazz stracił swój charakter spontaniczności, improwizacji, powiązania z korzeniami i wkroczył na profesjonalną drogę. Pojawia się zapis nutowy, instrumentacja utworu. Jazz stał się stylem uwielbianym przez wielu wykonawców o dużej biegłości technicznej.

Czy oznacza to, że era spontanicznego jazzu, muzyki korzeni się skończyła? Jazz posiada naturalną zdolność ewolucji. Współbrzmienie najróżniejszych stylów i kultur – czyli jego charakterystyka – będzie towarzyszyć muzyce bez względu na czas i miejsce.



Przykładem jest jazz projekt Piotr Domagała Trio. Jest to formacja jazzowa w składzie: Piotr Domagała na gitarach, Adam Kawończyk na trąbce i Sławek Berny na perkusjonaliach. Piotr Domagała Trio udowadnia, że jazz może ewoluować jako zjawisko kulturowe w oparciu o tradycję środkowoeuropejską.

Folk jest europejską muzyką ludową, tak samo, jak najróżniejsze formy heterofonii wiązały się z muzyczną kulturą Afroamerykanów w XIX wieku. Folk słowiański przeżywa obecnie renesans w najróżniejszych formach, jednak propozycja Piotr Domagała Trio to wyrafinowana uczta dla uszu nawet tych, którzy nie odnajdują przyjemności w słuchaniu brzmień muzyki ludowej.

Autorskie utwory Piotra Domagały oparte są na melodyce inspirowanej między innymi folklorem słowiańskim, ale osadzone w niekonwencjonalnym podejściu do szerokiego spektrum instrumentów, wykorzystujących potężne spektrum brzmień oraz możliwości artykulacyjnych. Zawodowi muzycy, jakimi są Piotr Domagała, Adam Kawończyk oraz Sławek Berny udowadniają, że najprostsza muzyka gromadzi w sobie pokłady intensywności i energii, która wydobyta zachwyca słuchacza.

Piotr Domagała to również lider takich projektów, jak Szy-Szy Kaan Jazz Project, Piotr Domagała Quartet, czy Acoustic Guitar Duo. To również autor większości utworów wykonywanych przez te formacje.

W nowym programie jazz projektu Piotr Domagała Trio zatytułowanym Pnącza, usłyszymy rozbudowane kompozycje muzyczne, w których przewodnią rolę pełni gitara. Piotr Domagała poświęcił się pracy nad technikami i możliwościami brzmieniowymi gitary akustycznej i elektrycznej opisanymi w dysertacji doktorskiej pisanej pod kierunkiem profesora Karola Ferfeckiego i obronionej na Akademii Muzycznej w Katowicach w 2012. Pnącza udowadniają, jak kreować oryginalne i autorskie podejście do współczesnego idiomu jazzowego.

Brak komentarzy: