poniedziałek, 18 lutego 2013

Po co nam mózg?

Po co nam to galaretowate ciało, które doskonale opancerzone trzema oponami nosimy wewnątrz czaszki? Mózg nazywany bywa profesjonalnie móżgowiem. Wydłużenie nazwy nie ułatwiło jednak naukowcom go w pełni poznać.

Mózg bardzo różnie reaguje w różnych sytuacjach. Ołówek tkwiący w mózgu dziecka lekarze wyciągają bezoperacyjnie, tymczasem uderzenie w głowę może nas zabić. Po co nam tak duży mózg, jeśli naukowcy kłócą się o to, jaki procent jego masy wykorzystujemy. Czy wiesz, że ludzki mózg koryguje wzrok niemal każdego człowieka? Bo wszyscy mamy jakieś ukryte wady wzroku.


Ludzki mózg to delikatny instrument. Lekarze niechętnie ingerują w działanie najbardziej tajemniczego organu ludzkiego ciała. Mózg to struktury dynamiczne. Mózg bowiem uczy się,  zmienia oraz dostosowuje. Dzięki niemu smakujemy potrawy, słuchamy muzyki.

Mózg to wrażliwy, subtelny narząd. Jest w związku z tym bardzo dobrze chroniony. Stany zjednoczone oczarowała niedawno historia dziewiętnastomiesięcznej Oliwii Smith z New Hampshire. Dziewczynka, według opisów w amerykańskich mediach, spadła z krzesła podczas zabawy. Pech chciał, że upadła na kredkę, a w zasadzie na typowy, drewniany ołówek z kolorowym grafitem. Chociaż ołówek wszedł na pięć cali w jej prawe oko, to jednak skierował się w stronę lewego ucha, nie uszkadzając w żaden sposób masy mózgowia. Lekarze usunęli ołówek bezoperacyjnie - więcej w artykule Tajemnica ludzkiego mózgu.

Brak komentarzy: