niedziela, 19 października 2008

II Międzynarodowy Festiwal Designu Łódź Design 2008

Kilka zdań zapożyczonych z Domo.pl. W dniach 16-31 października w Łodzi odbywa się II Międzynarodowy Festiwal Designu Łódź Design 2008. To pierwszy i jak dotąd jedyny taki festiwal w Polsce, obejmujący liczne wystawy, konkursy, warsztaty, wykłady, spotkania z projektantami oraz pokazy filmów i happeningi. Przez dwa tygodnie w Łodzi prezentowane będą m.in. różnorodne przedmioty sztuki użytkowej, projekty przemysłowe, a także architektura wnętrz, moda i druki użytkowe. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem Play&Joke.


Organizatorem festiwalu jest Łódź Art Center, czyli Międzynarodowe Centrum Sztuki w Łodzi. Do współorganizatorów należą: Urząd Miasta Łodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Fabryka Sztuki, Manufaktura i Atak Design. Celem twórców festiwalu jest prezentacja najnowszych polskich i światowych trendów obowiązujących w szeroko pojętym wzornictwie. Jednym z najciekawszych elementów Łódź Design 2008 jest przegląd polskich i zagranicznych szkół artystycznych, kształcących przyszłych projektantów. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w październiku ubiegłego roku. Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród projektantów, publiczności i krytyków, co utwierdziło organizatorów co do słuszności przedsięwzięcia. Program tegorocznej edycji zapowiada się imponująco. Poza głównym nurtem wydarzeń obejmuje wiele ciekawych wystaw i imprez towarzyszących, które uczynią z Łodzi ważny punkt na kulturalnej mapie Polski i miasto tętniące życiem.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Play&Joke. W programie głównym znalazły się m.in. wystawy zbiorowe: Play&Joke, Puzzle 4 Peace, Twist Young Design i Ostrożnie! Żart. Play&Joke prezentuje design z podtekstem, interaktywny, nawiązujący kontakt z widzem, dowcipny, a zarazem skłaniający do refleksji. Przekonuje, że współczesny design jest zjawiskiem złożonym, stanowiącym nieodłączny element popkultury, a zarazem stojącym na pograniczu sztuki i nauki.

Brak komentarzy: