czwartek, 29 września 2016
Suchość pochwy
Częstym i nieprzyjemnym odczuciem kobiety po porodzie jest suchość pochwy. Problem, który można rozwiązać, jeśli się go zdiagnozuje. Warto udać się do specjalisty, bo suchość pochwy może nawet determinować potrzeby seksualne kobiet.
Suchość pochwy powiązana jest często ze spadkiem poziomu estrogenów, który w czasie ciąży jest bardzo wysoki. W ciele młodej matki następuje po porodzie spadek estrogenów. Estrogeny podczas ciąży utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.
Estrogeny są grupa hormonów płciowych o budowie sterydowej. Składają się z trzech głównych postaci estrogenu występującego u kobiet - estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3). Ponadto, wyróżniamy estrogen wytwarzany wyłącznie podczas ciąży, czyli estetrol (E4). Kiedy zaczyna ich brakować w organizmie kobiety, dochodzi do zjawiska suchości pochwy.
Suchość pochwy w okresie laktacji i karmienia piersią to powszechne zjawisko. Problem ten wywołuje prolaktyna, która jest odpowiedzialna za przystosowanie kobiecych piersi do produkcji mleka. W okresie karmienia stężenie hormonu prolaktyny we krwi szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada.
Nadmiar prolaktyny i niedobór estrogenów wpływają na seks po porodzie. Gdy jest zbyt sucho w czasie stosunku seksualnego pojawia się dotkliwy ból, pieczenie i swędzenie. Nic więc dziwnego, ze kobieta odczuwa kompletny brak satysfakcji z życia intymnego.
Lubrykacja, czyli nawilżenie pochwy odgrywa istotną rolę w sferze seksualnej. Jeśli równowaga hormonalna jest zachowana i organizm funkcjonuje prawidłowo, to w miarę wzrostu podniecenia zwiększa się wydzielanie śluzu szyjkowego, który umożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku.
Lubrykacja pochwy jest naturalną, fizjologiczną odpowiedzią pobudzonego organizmu kobiety. Lubrykacja nie jest warunkiem niezbędnym do odbycia stosunku, jednak na ogół znacznie go ułatwia. Częstą przyczyną zaburzeń lubrykacji jest nieadekwatny stopień podniecenia seksualnego.
Suchość pochwy to jednak nie tylko bolesny seks, ale również przyczyna poważnych problemów zdrowotnych, wśród których wyróżnia się głównie infekcje dróg rodnych i moczowych. Wydzielina z pochwy powinna mieć kwaśny odczyn, co wiąże się z oddziaływaniem estrogenów. Wydzielina jest niemal bezwonna, zupełnie przezroczysta lub szaro-biała, a to już zależy od dnia cyklu.
Wydzielina z pochwy nie dopuszcza do zjawiska suchości. Pełni wiele funkcji, bo utrzymuje elastyczność i wilgotność pochwy, chroni intymne miejsca przed otarciem i stanowi pierwszą linię obrony przed inwazją chorobotwórczych bakterii, grzybów, czy wirusów.
W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele lubrykantów, czyli środków nawilżających okolice intymne. Jednak warto jest omówić swój problem ze specjalistą medycznym, który pomoże znaleźć nam odpowiednie rozwiązanie przykrej sytuacji.
Subskrybuj:
Posty (Atom)