sobota, 31 stycznia 2015

Osobowość dystymiczna

Dystymia oznacza w języku greckim zły nastrój. Określenie to dotyczy niezwykłego zaburzenia osobowości, szczególnego rodzaju depresji, podczas której długotrwałe obniżenie nastroju pacjenta łączy się z lękiem i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Przebieg dystymii jest łagodniejszy niż ma to miejsce w przypadku depresji endogennej. Podczas tej choroby rzadziej też występują tendencje samobójcze – dlatego dystymia często pozostaje nierozpoznana oraz nie jest prawidłowo leczona.

Dystymia to choroba niezwykle trudna do diagnozy. Kiedyś opisywana była pod wieloma nazwami - depresja nerwicowa, mała depresja nerwica depresyjna, depresja lękowa przewlekła czy również depresyjne zaburzenie osobowości.

Najczęstsze objawy dystymii:
  • trudności w koncentracji oraz podejmowaniu decyzji
  • wycofanie się z życia społecznego
  • różnorodne zaburzenia snu
  • drażliwość, apatia, agresja
  • zmiana masy ciała, chudnięcie lub przybieranie na wadze;

Dystymia zaliczana jest do zaburzeń afektywnych jednobiegunowych. Opisuje się ją jako przewlekłe i uporczywe obniżenie nastroju, jednak o niewielkim nasileniu, przez co nie osiąga stopnia nasilenia epizodu depresyjnego.

Niebezpieczne są okresy remisji, kiedy choroba zanika. Chory wierzy wówczas, że to co działo się wcześniej było wynikiem problemów osobistych, a nie długotrwale wyniszczającej go choroby. Powtarzalność zjawiska nawrotów i ustąpień objawów dystymii może utwierdzać chorego w tym przekonaniu.

czwartek, 29 stycznia 2015

Smoki podobno istniały

Międzynarodowy zespół paleontologów pod przewodnictwem dr Xiaolin Wang z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii odkrył nowy gatunek pterozaura. Naukowcy znaleźli skamieniałe kości sprzed ponad stu milionów lat.

Zobacz: Czy smoki istniały?

Pterozaura ochrzczono Guidraco, co jest połączeniem słów – chińskiego giu, oznaczającego złośliwego ducha i słowa draco, łacińskie określenie smoka.



Znaleziono niemal kompletną czaszkę z kostną wypustką należącą do Guidraco. Ciekawa jest też jego szczęka, bo posiada typowe dla latających gadów wydłużenie i wyposażona w niezwykle cienkie i długie zęby.

Występuje ogromne podobieństwo Giudraco do Ludodactylusa. Jest to pterozaur zamieszkujący obszar obecnej Ameryki Południowej. Podobieństwo obu pterozaurów jest według specjalistów dowodem wymiany fauny pomiędzy kontynentami w okresie górnej kredy.