niedziela, 28 grudnia 2008

Art deco

Najwyższa pora żeby przypomnieć na Indygo Arte o art déco, czyli stylu w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, stylu rozpowszechnionego w latach 1920–1940, ale kultywowanego po dziś dzień.


Nazwa art deco nawiązuje do francuskiego zwrotu art décoratif – sztuka dekoracyjna - termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia". Podobnie jak większość określeń stylów historycznych, nadany został po zakończeniu jego artystycznej aktywności. Art deco nosił wiele nazw: styl 1925, modern style, ultramodern style, styl lat 20, jazz style, zig-zag moderne, styl Poiret, styl Chanel itd.


Art deco to jednak coś więcej, niż styl i modus artystyczny, to także moda wraz ze szczególnym sposobem życia – tym, co kiedyś nazywano facon. Rzadko zresztą w dziejach sztuki moda miała na nią tak doniosły wpływ.


W okresie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego projektowania, z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka. Było to działanie świadome, próba stworzenia stylu w sztuce na wzór dawnych stylów, ale wybiegającego w przyszłość i z optymizmem szukającego wyrazu dla nowoczesności świata produkcji taśmowej i rodzących się mass mediów. Sprzeczność polegała na tym, że twórcy Art déco przykładali też wielką wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego (np. meble ze złoconego brązu, hebanu, inkrustowane kością słoniową) – nie mogły być więc one tanie, ani dostępne dla szerokiej klienteli.


Dużo ciekawych informacji na temat art deco znaleźć można na blogu Architektura i Budownictwo, który wyraźnie z tym stylem sympatyzuje.

poniedziałek, 22 grudnia 2008

Muzyczny kontener

Muzyka wypełnia przestrzeń. Może nawet dopełnia. I tak sześciometrowy kontener został zamieniony przez MAT and Elastik w designerski raj melomana. Kontenery zwykle są używane do transportu towarów drogą morską lub powietrzną, ale czemu nie zrobić z nich przytulnego, muzycznego pokoju ?


Dizajnerskie pomieszczenie pojawiło się na Tokyo Designers Week 2008.

piątek, 19 grudnia 2008

Multimedialna Kuchnia Wegetariańska

Design to również kondycja człowieka, który nie tylko dobiera sobie odpowiednią przestrzeń, ale również żyje w odpowiedni sposób. W zdrowej przestrzeni liczy się tylko zdrowa kuchnia...

10 grudnia miała swoją premierę produkcja Joga-Joga.Pl Sp. z o.o. – czyli "Kuchnia Wegetariańska. Cztery Pory Roku". Jest to pierwszy multimedialny podręcznik gotowania kuchni wegetariańskiej na polskim rynku. Eleganckie, trwałe wydanie oraz doskonale opracowane materiały multimedialne prezentują szerokie spektrum przepisów zdrowej żywności.


Kolekcja 4 płyt DVD zawiera czterdzieści sześć wyśmienitych przepisów przygotowanych przez pięciu profesjonalnych kucharzy:

Ewa Dobek i Tomasz Guliński - autorzy książki kucharskiej "Kuchnia Kreatywna";
Ewa Kmiecik-Antoniewicz - autorka książek kucharskich, m.in. "Wegetarianizm po mistrzowsku";
Piotr Henschke - specjalista od kuchni azjatyckich i organizator kursów kuchni wegetariańskiej;
Piotr Ważyński - specjalista od kuchni fusion, szef kuchni w warszawskim Vega Barze;
Przepisy podzielone są wg. pór roku i odzwierciedlają sezonową dostępność świeżych produktów.


Wachlarz potraw prezentuje różnorodność potraw z tradycyjnej kuchni polskiej, fusion, tajskiej, indyjskiej, chińskiej oraz kuchni pięciu przemian.
Multimedialny podręcznik do gotowania vege jest inspiracją i realną pomocą w stosowaniu zdrowej kuchni wegetariańskiej w codziennym życiu.

Większość potraw można przygotować w czasie krótszym, niż pół godziny, a i tak pozwoli to dostrzec urok i poczuć smak tego, co najlepsze w światowych kuchniach.


Wydane na 4 płytach w eleganckim 4-paku lub pojedynczo w pudełkach typu slim. Kolekcja "Kuchnia Wegetariańska. Cztery Pory Roku" jest od 10 grudnia do nabycia w www.sklep.joga-joga.pl.

Sponsorzy: LOFTY DE GIRARDA , POLSOJA, IKEA, GREEN WAY, BAKAL; Patroni medialni - Interia.pl, Magazyn Zdrowie, Magazyn Vege, City Media, Smaker.pl, Wegetarianie.pl, kuchnia-kuchnia.pl; Czas trwania: 180 minut.

czwartek, 18 grudnia 2008

Sufit grzeje

Podgrzewana podłoga już nie jest modna. W tym sezonie dla odmiany designu wnętrza proponujemy sufit podwieszany, który zadba o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu czy domu. Rozwiązania opisuje portal TermoDom.pl.


Sufity spełniające funkcję grzewczą i chłodzącą pozwalają na uwolnienie się od tradycyjnych instalacji grzewczych czy nawet klimatyzacyjnych. Wykorzystywane w pomieszczeniach zjawisko promieniowania ciepła skutecznie zastąpiło konwekcję, dzięki temu nowoczesne sufity emitują ciepło na całej swej powierzchni. Więcej tutaj.

sobota, 13 grudnia 2008

Duo Sofa Freda Reiffela

Cóż za wesoły dzień… Wszyscy, którzy liczyli na zakończenie kryzysu, recesji, czy co też tam się dzieje za wielką wodą mogą się pozbyć złudzeń. Za sprawą Bernarda Madoffa kryzys potrwa trochę dłużej. Gospodarczy efekt motyla spowoduje zatem i u nas reperkusje amerykańskiej piramidy finansowej.


W związku z faktem, że Bernard Madoff trochę posiedzi, to może dziś sofa. Sofa znaleziona została na blogu Modern Dizajn. Sofa, właściwie Duo Sofa zdobyła prestiżową nagrodę Red Dot Award.


Modułowy mebel, jakim jest Duo Sofa, zaprojektowana została przez Freda Rieffela dla francuskiego producenta mebli ARFA. Więcej zdjęć Duo Sofa i innych ciekawych informacji na Modern Dizjan.

środa, 10 grudnia 2008

Teatr roku 2008

Teatr organizuje przestrzeń publiczną. Najlepiej, jak robi to w nocy, bo noc w mieście powinna należeć do sztuki. 5 grudnia 2008 r. Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka otrzymał nagrodę Nocny Marek przyznawaną przez czytelników magazynu „Aktivist”. Teatr został wyróżniony w kategorii „teatr roku” za dwa projekty: „Odkryte/ Zakryte – akcje performatywne” oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny WARSZAWA CENTRALNA 2008 „Stygmaty ciała”.


Na początku roku 2008 opiekę artystyczną nad warszawskim Teatrem Dramatycznym objęli Paweł Miśkiewicz i Dorota Sajewska. Oprócz nowych spektakli zaproponowali dwa projekty, które ukazały Teatr Dramatyczny w zupełnie nowym świetle – jako przestrzeń otwartą na rozmaite formy teatralności i gromadzącej widza o możliwie różnych doświadczeniach artystycznych. Dramatyczny zyskuje wizerunek miejsca nowoczesnego, gotowego do wymiany myśli i dyskusji z widzem.


Maja Duczyńska z redakcji „Aktivista”, uzasadniając wybór widzów, mówi:
„Nowa dyrekcja – nowe spojrzenie. Teatr Dramatyczny już dawno nie był tak awangardowy. Organizatorzy redefiniują przestrzeń teatralną. Festiwal „Odkryte/ Zakryte”, choć eksplorował dość poważną tematykę, przede wszystkim dążył do odkrycia Teatru Dramatycznego na nowo. W ramach WARSZAWY CENTRALNEJ 2008 „Stygmatów Ciała” zaproszono do stolicy awangardowych performerów i twórców ze Wschodu i Zachodu, którzy przedmiotem refleksji uczynili cielesność. Choć niektórzy krytycy kręcili nosami, nam i widzom podoba się zamiar wyprowadzenia teatru z klasycznej przestrzeni.”


Na filmie Dorota Sajewska opowiada o WARSZAWIE CENTRALNEJ.

sobota, 6 grudnia 2008

Intertelecom 2009

Czy design może w dniu dzisiejszym istnieć bez technologii? Komunikacja, domy inteligentne – wszystko na jubileuszowych, dwudziestych Międzynarodowych Targach Komunikacji Elektronicznej Intertelecom, które odbędą się w Łodzi 17-19 marca 2009 r.

Poniżej reklama video targów Intertelecom 2009.

piątek, 5 grudnia 2008

Re:wizje festiwal sztuki niezależnej

Warszawska przestrzeń publiczna wydaje się ożywać w zimowej oprawie. Wszystko za sprawą Re:wizji 2. W roli głównej – warszawska sztuka niezależna! Czas akcji – zimowe popołudnia i wieczory, 10-13 grudnia 2008. Zwrot akcji – 13 grudnia – Inwazja – Noc Sztuki w Pałacu Kultury i Nauki. Miejsce akcji – cała Warszawa: kluby muzyczne, galerie i teatry ukryte w praskich podwórkach i kamienicach, śródmiejskich blokach, mokotowskich garażach lub wolskich fabrykach, zamienione w przestrzeń sztuki oficjalne wnętrza PKiN.


Re:wizje to największy festiwal warszawskiej sztuki niezależnej i największy festiwal tego typu w Polsce. To interdyscyplinarne wydarzenie prezentujące praktycznie wszystkie dziedziny sztuki – muzykę, teatr, taniec, film, fotografię, sztuki wizualne.

Druga edycja Re:wizji jest odpowiedzią na świetnie przyjętą przez warszawską publiczność pierwszą edycję Festiwalu, którą odwiedziło ok. 16 tysięcy osób. Re:wizje 2007 poruszyły warszawskie środowisko kultury niezależnej i stanowiły pierwszą kompleksową prezentację jego dorobku.


W Festiwalu Re:wizje 2 bierze udział 77 projektów - sztuki wizualne i projekty multimedialne, teatr, taniec, muzyka, literatura, film są podsumowaniem artystycznych form sztuki niezależnej Warszawy w 2008 roku. Od 10 grudnia warszawska przestrzeń miejska należy do artystów NIEZALEŻNYCH - galerie, teatry, kluby, podwórka, perony PKP, ulice będą sceną prezentacji dla Inwazji Sztuki Niezależnej.


W tym roku w Re:wizjach wezmą udział także zagraniczni artyści, którzy zaprezentują swoje prace, ale także wraz z warszawskimi twórcami stworzą nowe, niepowtarzalne projekty, zaprezentowane w kulminacyjnym momencie festiwalu 13 grudnia , czyli podczas Nocy Sztuki w PKiN.

środa, 3 grudnia 2008

Oświetlenie wyspy

North Dumpling to urocza, prywatna wyspa, leżąca u wybrzeży Connecticut. Od wiosny 2009 roku wyspa będzie posiadała tylko oświetlenie typu LED.


North Dumpling należy do ekscentrycznego i bardzo twórczego wynalazcy – Deana Kamena, który zdecydował się przejść na oświetlenie LED.


Właściciel wyspy musiał poszukać alternatywnego oświetlenie swojej posiadłości, ponieważ straż wybrzeża Stanów Zjednoczonych odcięła prąd elektryczny na wyspie, a stojąca na niej latarnia morska została zasilona energią słoneczną.


Dean Kamen podjął próbę ustanowienia wyspy jako niezależnego kraju, z własną konstytucją, hymnem oraz flagą, ale nie zostało to prawnie uznane. Nie powstrzymało go od instalowania na wyspie najnowszych technologii (niektóre z nich są jego wynalazkami) w zakresie energooszczędnego oświetlenia, oczyszczania wody czy wykorzystywania energii odnawialnej. Prawda, że ładnie?

Więcej o North Dumpling tutaj...